poniedziałek, 3 grudnia 2012

Postępowanie w przypadku poronienia

Jak wspomniałam w wątku "Trochę informacji o poronieniu" mamy poronienia, podczas których dochodzi do całkowitego wydalenia tkanek z macicy, oraz poronienia, podczas których w macicy pozostają resztki tkanek. W takich przypadkach macica musi zostać oczyszczona, aby doszło do przywrócenia naturalnego cyklu menstruacyjnego. Można tego dokonać na kilka sposobów:

  • Postępowanie wyczekujące
    Można poczekać, aż organizm sam usunie z macicy pozostające tam tkanki, jednak oczekiwanie to może trwać od kilki dni do dwóch tygodni. Wymagany jest ścisły nadzór nad stanem zdrowia, aby szybko rozpoznać ewentualne zakażenie lub inne zaburzenia i zapobiec komplikacjom.
  • Leki
    Wydalenie tkanek płodu i łożyska może zostać przyspieszone środkami farmakologicznymi. Zazwyczaj jest to kwestią kilku dni. Niestety przy przyjmowaniu leków możemy odczuć pewne skutki uboczne, jak nudności czy biegunka.
  • Zabieg chirurgiczny (wyłyżeczkowanie jamy macicy)
    Jest to prosty i krótki zabieg, zazwyczaj wykonywany przy znieczuleniu ogólnym, podczas którego szyjka macicy zostaje rozszerzona, po czym usunięte zostają pozostałe tkanki płodu i łożyska. Krwawienie po tym zabiegu utrzymuje się zazwyczaj około tygodnia. Skutki uboczne zazwyczaj nie występują, choć zwiększa się po nim ryzyko zakażenia. 
Wybór metody zależy od tego jak zaawansowane jest poronienie i jak bardzo zaawansowana jest ciąża. Bierze się też pod uwagę stan psychiczny i fizyczny kobiety, gdyż przeczekanie poronienia może bardzo osłabić fizycznie i emocjonalnie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz