poniedziałek, 3 grudnia 2012

Trochę informacji o poronieniu

Poronienie jest jednym z najczęstszych powikłań wczesnej ciąży. Szacuje się, że dotyczą one nawet 40% wszystkich poczęć. Wiele z nich występuje bardzo wcześnie, kiedy kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży. Takie nierozpoznane poronienie jest wtedy uważane za obfitszą miesiączkę.

Czym właściwie jest poronienie?
Poronienie jest samoistnym wydaleniem przez organizm matki zarodka lub płodu jeszcze zanim uzyska on zdolność do przeżycia poza jamą macicy. W zależności od tego, kiedy poronienie nastąpiło wyróżniamy poronienie wczesne (w pierwszym trymestrze ciąży) oraz poronienie późne (jeśli wystąpi między końcem pierwszego trymestru a 20 tygodniem ciąży).

Objawy
Przy poronieniu mogą wystąpić następujące objawy:
  • ból lub skurcze w środkowej części podbrzusza bądź też w okolicy krzyżowej kręgosłupa
  • obfite krwawienie z pochwy przypominające miesiączkę (we krwi możemy znaleźć strzępki tkanek)
  • niewielkie plamienie (zazwyczaj o barwie brunatnej), utrzymujące się przez więcej niż trzy dni
  • znaczne osłabienie lub całkowity zanik typowych objawów wczesnej ciąży takich, jak nudności czy ból piersi
Nie każde krwawienie czy plamienie musi oznaczać poronienie. Może być wywołane podczas badania lekarskiego lub wystąpić po stosunku płciowym, gdyż w ciąży szyjka macicy staje się wrażliwsza i bardziej przekrwiona. Może być też wynikiem infekcji pochwy lub szyjki macicy (co można wyleczyć) albo powstaniem krwiaka podkosmówkowego. Krwiak podkosmówkowy powstaje pod zewnętrzną błoną płodową, znajdującą się przy łożysku lub pomiędzy macicą a samym łożyskiem. Zwykle krwiaki te zanikają samoistnie nie wywołując żadnych komplikacji.
Plamienie jest dość częste w czasie prawidłowo przebiegającej ciąży i może w niektórych przypadkach trwać nawet przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży!
Najlepiej skonsultować się z lekarzem, by stwierdził, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy też istnieje jakieś zagrożenie lub doszło do poronienia.

Rodzaje poronienia
Możemy spotkać się z następującymi terminami: 
  • Poronienie zatrzymane (ciąża obumarła)
    Jest to poronienie, w którym obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy. Kobiety często przez długi czas nie wiedzą, że doszło do obumarcia płodu. Dowiadują się o tym dopiero podczas badania USG, podczas którego nie widać czynności serca płodu oraz ruchu kończyn. Zazwyczaj jedynym sygnałem, że doszło do takiego poronienia jest zanik wszystkich ciążowych objawów, a także brązowawe upławy.
  • Poronienie niezupełne
    Dochodzi do niego, gdy część jaja płodowego została wydalona wraz z krwawieniem, a reszta pozostała w macicy. Przy tego rodzaju poronieniu występują (często silne) skurcze i krwawienie, szyjka macicy jest rozwarta, a podczas badania USG można zobaczyć pozostające w jamie macicy fragmenty kosmówki lub łożyska. Należy wtedy dokonać wyłyżeczkowania jamy macicy.
  • Poronienie zupełne
    Występuje rzadko. W tym przypadku jajo płodowe zostaje całkowicie wydalone, więc nie jest potrzebne wyłyżeczkowanie jamy macicy.
  • Poronienie zagrażające
    Przy poronieniu zagrażającym istnieją duże szanse na utrzymanie ciąży i jej prawidłowy przebieg. Objawami są słabe krwawienia z dróg rodnych, skurcze macicy i pobolewania w podbrzuszu. Szyjka macicy pozostaje zamknięta, a czynność serca płodu jest nadal wykrywana podczas badania USG.

    Warto też wspomnieć o takich określeniach jak:
  • Ciąża biochemiczna
    Choć w nazwie nie występuje słowo "poronienie" a "ciąża", jest to też jeden z rodzajów poronienia. O ile w powyższych przypadkach możemy mówić o obecności płodu, to w ciąży biochemicznej nie dochodzi w ogóle do powstania pęcherzyka ciążowego ani łożyska. Jest to stan, w którym zapłodniona komórka jajowa nie rozwija się prawidłowo lub nie zagnieżdża się w ścianie macicy. Kobieta może sądzić, że jest w ciąży, gdyż nie ma miesiączki a test ciążowy może ten fakt potwierdzić, ponieważ organizm wytwarza wtedy małe ilości hormonu ciążowego. 
  • Puste jajo płodowe
    Mówiąc o pustym jaju płodowym mówimy o ciąży bezzarodkowej. Występuje ona wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i zaczyna tworzyć struktury przyszłego łożyska, ale nie rozwija się embrion. Pozostaje tylko pusty pęcherzyk ciążowy, który możemy zobaczyć podczas badania USG.
WAŻNE!
W prawidłowej ciąży przyczynami poronienia nie mogą być ćwiczenia fizyczne, podnoszenie ciężkich przedmiotów, ciężka praca, stosunek seksualny, stres lub nagły atak strachu, upadek czy uderzenie w brzuch. Jeśli jednak doszło do poronienia, nie należy się załamywać.
Zdecydowana większość kobiet, które wcześniej poroniły, kolejną ciążę przebiega prawidłowo.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. 20 yrs old Community Outreach Specialist Griff Rixon, hailing from Angus enjoys watching movies like Donovan's Echo and Rugby. Took a trip to Cidade Velha and drives a A3. Przeczytaj caly raport

    OdpowiedzUsuń